شهرداری خوانسار

 

مقام معظم رهبری: شهرداری به عنوان سازمانی که سروکارش با مردم است باید روح خدمتگزاری و اخلاص را بیشتر از جاهای دیگر داشته باشد.  شهرداری در سه سطح با مردم در ارتباط هست. سطح اول خدمات به مردم، سطح دوم حفظ و توسعه فضای سبز و سوم در سطح فرهنگ. جدای از این سطوح شهرداری باید به سه مؤلفه در سازمان خود توجه لازم بکند. اول مبارزه با فساد در سیستم شهرداری و بافت مدیران شهری، دوم ارتقاء سطح علمی اداره شهر و سوم همکاری با سایر دستگاه‌ها. در متن زیر مجموعه‌ای از وظایف شهرداری‌ها در اختیار کاربران ارجمند قرار می‌گیرد.

 


آثار تاریخی و میراث فرهنگی


امامزاده شاهزاده احمد

این زیارتگاه در جنوب شهر خوانسار و کنار رودخانه اصلی در خیابان آیت الله خوانساری واقع شده است و به شاهزاده احمد مشهور است که نسبتشان به روایت اهالی به حضرت امام هادی (ع) می‌رسد. این زیارتگاه دارای گنبد دوپوش است که روی بقعه قرار گرفته و در دو طرف گنبد، دو مناره گلدسته ساخته شده که بر زیبایی و جلال معنوی امامزاده افزوده است.

 

 

امامزاده سید صالح

امامزاده سید صالح قصیر واقع در بیدهند خوانسار است و با هفت واسطه نسبتشان به امام هفتم شیعیان حضرت امام موسی بن جعفر (ع) می‌رسد. در شجره نامه های قدیمی که در سال 1256 قمری تنظیم شده است و ممهور به مهر علمای آن زمان می باشد آمده است که سید صالح علیه الرحمه صاحب حالات صوری و معنوی بوده و مریدان او در لرستان و بختیاری بسیارند .

 

 

امامزاده سیدمحمود(باباترک)

نسب این امامزاده شریف بنا به نقل از معتمدین محل با چهار واسطه به حضرت هادی (ع) و قدمت این بنا نیز به دوره صفویه رسیده است . این بنا دارای گنبد 12 ضلعی و مخروطی شکل می باشد. همچنین گفته می‌شود باباترک با طغیان ترک از طرف امراء وقت خود مأمور آوردن طلای بالای گنبد این امامزاده می‌شود و وقتی به رحمت ایزدی می‌پیوندد، در این مکان مدفون می‌گردد که به همین سبب این مکان را به بابا ترک نیز می‌شناسند. این مکان دارای آب انبار و سردابه ای قدیمی است که به قدمت مکان و اهمیت آن می افزاید.

 

بقعه شیخ اباعدنان(باباپیر)

بقعه پیر خوانسار از باستانی‌ترین آثار تاریخی سرزمین زیبای خوانسار می‌باشد و در اوایل سلطنت صفویه بنا به امر پادشاه وقت ساخته شده است. صاحب بقعه پایه‌گذار مذهب حقه جعفری در اوایل قرن هفتم می‌باشد. این مقبره که ابتدا سنگی و روی چشمه پیر ساخته شده بود، در دوره صفوی و بنا‌بر ارادت صفویان به سبک معماری سلجوقی بازسازی شده است. این آرامگاه زيارتـگاه اهـالي مسافران وميهمانان شهر خـوانسار مي‌باشد.

 

جاذبه های تاریخی:

مسجد جامع خوانسار

این مسجد بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین (سیصد و پنجاه سال قدمت) مسجد با مساحتی حدود سه هزار متر مربع در خوانسار است که در مبدا ورودی شهر و در نقطه‌ای مرتفع واقع و دارای دیوارهای خشتی و آجری همراه با گنبدی قوسی شکل است و گچبری‌های بسیار نفیس به ویژه در محراب دارد. تاریخ بنای این مکان بر اساس سنگ نوشته‌ای که بر سر در آن قرار دارد به سال1101 ه.ق نوشته شده است. مسجد دارای دو شبستان شرقی و غربی و محرابی تزئین شده به گچبری و خطوط کوفی است. درب شمالی مسجد دارای ارزش تاریخی و دارای منبت‌های بسیار نفیس است. 

 

خانه ابهری ها