شهرداری خوانسار

 

مقام معظم رهبری: شهرداری به عنوان سازمانی که سروکارش با مردم است باید روح خدمتگزاری و اخلاص را بیشتر از جاهای دیگر داشته باشد.  شهرداری در سه سطح با مردم در ارتباط هست. سطح اول خدمات به مردم، سطح دوم حفظ و توسعه فضای سبز و سوم در سطح فرهنگ. جدای از این سطوح شهرداری باید به سه مؤلفه در سازمان خود توجه لازم بکند. اول مبارزه با فساد در سیستم شهرداری و بافت مدیران شهری، دوم ارتقاء سطح علمی اداره شهر و سوم همکاری با سایر دستگاه‌ها. در متن زیر مجموعه‌ای از وظایف شهرداری‌ها در اختیار کاربران ارجمند قرار می‌گیرد.

 


خوانسار در آئینه ی دیگر


روزنامه کیهان مورخ 1351/2/25 خوانسار را چنین معرفی کرده است:

خوانسار سرزمین گلایل و لاله وحشی نصف جمعیت  خوانسار دانش آموز است،در عریضه های مردم خوانسار یک اثر انگشت وجود ندارد، در خوانسار همه با سوادند و در شهر یازده هزار نفری خوانسار پنج هزار دانش آموز و دانشجو درس می خوانند،علاقه مردم این دیار به آموختن به حدّی است که صدها کارگر با درآمد روزانه کمتر از ده تومان برای ادامه تحصیل فرزندان خود شبانه روز کار می کنند.

خوانسار جنبه روستایی ندارد و همه مردم این شهر باسوادند و یا بطور کلی بیسواد ندارد و اگر باشند انگشت شمارند یا کوره سوادی دارند. طلاق در این شهر صفر است. خوانساری اصیل با چشمانی نافذ و صورتی درخشان و چهره گلگونش نشانه سالمی اوست و ره آورد آب و هوای لطیف می باشد. مطالعه از سرگرمیهای رایج ولازم خانواده هاست. نظافت شهر و همکاری مردم در این امر از مسائل عجیب این شهر قدیمی به شمار می رودو مشمول این فرد شعر می شود.

سه فرسخ در سه فرسخ لاله زار است           بهشت روی دنیا خوانسار است

مردم خوانسار در خواندن و نوشتن و زیبایی خط سرآمد همه شهرهای ایران بودند و از آن ناحیه خطاطان معروف زیادی برخواستند که بیشتر کتابهای چاپ سنگی زمان صفویه و قاجاریه به دست خطاطان خوانساری است،نمونه های آن قرآن خطی عجیبی که اخیرا چاپ شده، به خط خطاطان معروف ابوالقاسم خوانساری در سال 1322 هجری در دمشق به چاپ رسیده است.

نهج البلاغه خطی ذی قیمتی محفوظ در موزه پاریس که در سال 600 هجر نوشته شده است به خط نامفهوم خوانساری.

در صفحه 314 دائره المعارف تشیع جلد 7 آمده، از زمان صفویه خوانسار مهد علمای دینی و شاعران و خوشنویسان و نگار گران بوده و در زمینه خوشنویسی پیشینه زیادی دارد و قدیمی ترین خط این شهر محمدصادق مجنون که در سده 11 هجری می زیسته در خوانسار تذهیب کاران و حجّاران و نقاشان بسیاری بوده اند.

منبع: رجال نامی خوانسار-سیدمجتبی بنی هاشمی خوانساری