شهرداری خوانسار

 

مقام معظم رهبری: شهرداری به عنوان سازمانی که سروکارش با مردم است باید روح خدمتگزاری و اخلاص را بیشتر از جاهای دیگر داشته باشد.  شهرداری در سه سطح با مردم در ارتباط هست. سطح اول خدمات به مردم، سطح دوم حفظ و توسعه فضای سبز و سوم در سطح فرهنگ. جدای از این سطوح شهرداری باید به سه مؤلفه در سازمان خود توجه لازم بکند. اول مبارزه با فساد در سیستم شهرداری و بافت مدیران شهری، دوم ارتقاء سطح علمی اداره شهر و سوم همکاری با سایر دستگاه‌ها. در متن زیر مجموعه‌ای از وظایف شهرداری‌ها در اختیار کاربران ارجمند قرار می‌گیرد.

 

نکات ایمنی در مصرف گاز طبیعی

نکات ایمنی در مصرف گاز طبیعی

10:14 1394/8/26

به منظور پیشگیری از رخداد حوادث ناشی از مصرف ناایمن گاز و استفاده غیراصولی از وسایل گاز سوز، نکات ایمنی در مصرف گاز طبیعی منتشر می گردد.عمده ترین عوامل آتش سوزی، انفجار و گاززدگی ناشی از گاز عبارتند از:

-نشت گاز از شیلنگ و وسایل گازسوز

- نداشتن بست فلزی مناسب بر روی شیلنگ های متصل به وسایل گازسوز

- استفاده از شلنگ غیر استاندارد با قطر نامناسب و طول زیاد

- درپوش نداشتن شیرهای گاز بلااستفاده

- استفاده از وسایل گازسوز غیر استاندارد و بدون ترموکوپل به ویژه سماورهای گازی که عمدتا فاقد ترموکوپل هستند.

- نداشتن کلاهکH  برروی دودکش وسایل گازسوز در پشت بام

- دخالت افراد غیرمتخصص در تعمیر وسایل گازسوز

- عدم توجه به اصول ایمنی در لوله کشی و تغییر و تبدیل آن

درصورت استشمام بوی گاز در ساختمان فورا

-شیر اصلی گاز را ببندید.

- جریان برق را از کلید اصلی خارج از محل وجود گاز قطع کنید.

- افراد خانواده را از محل آلوده به گاز خارج کنید.

- پنجره ها را باز و با حوله مرطوب گاز را به آرامی از محل خارج کنید.

- به امداد گاز با تلفن 194 یا شماره روی قبض یا سازمان محترم نظام مهندسی اطلاع دهید.

حصول اطمینان از باز بودن مسیر دودکش ها به سه طریق آزمایش می شود:

- قراردادن یک لامپ روشن در یک طرف و مشاهده مطلوب آن از طرف دیگر

- حرکت دادن یک وزنه متناسب با قطر دودکش به وسیله طناب در داخل آن

- قرار دادن شعله کبریت در دهانه ورودی و مشاهده مکش آن به داخل

علائم گاززدگی یا استنشاق مونواکسید کربن به ترتیب شدت عبارتند از:

سردرد- سرگیجه- حالت تهوع – ضعف عضلانی یا خستگی- غش – کاهش ضربان قلب- کاهش آگاهی- بی هوشی و...

 

توصیه های ایمنی:

1.هر وسیله گاز سوز باید یک دودکش مجزار و مخصوص به خود داشته باشد و حداقل یک متر از کف و پشت بام و اطراف آن یک متر باز باشد.

2.از قرار دادن خروجی دودکش، داخل راهروها،حیاط خلوت های مسقف یا زیرسقف و بالکن و همچنین حتی الامکان در مسیر افقی، خودداری نمایید.

3.نصب صحیح دودکش ها و بازدید آن ها به ویژه قبل از روشن کردن بخاری در ابتدای فصل سرما توصیه می شود.

4. خروجی دودکش نباید نزدیک پنجره یا هواکش بوده و همچنین نباید روی پشت بام در کنار کولر باشد.

5.باید لوله دودکش را تا یک متر بالاتر از لبه دیوار مجاور ادامه یابد و باید با بست محکم نموده و نیز کلاهک  Hروی آن نصب نمود.

6. باید توجه نمود به همان مقدار که دودکش، گازهای حاصل از احتراق را به همراه هوا خارج می کند باید هوای تازه وارد ساختمان شود و گرنه مکش دودکش متوقف خواهد شد.

7. آبگرمکن دیواری نباید در فضای کمتر از 60 متر مربع نصب گردد مگر آنکه هوای مورد نیاز برای سوخت کامل آن به وسیله دریچه دائمی باز به طرف هوای آزاد تامین شود و قطر دودکش آن باید حداقل 15 سانتیمتر باشد.

8. در نصب دودکش ها از حداقل تعداد زانو استفاده کنید، هر زانوی 90 درجه 10 درصد کارایی دودکش را پایین می آورد و موجب پس زدگی گازهای حاصل از احتراق می شود، لذا لازم است به ازای هر زانوی اضافه بر دو زانوی اول، بر طول عمودی دودکش اضافه شود.

9. قطر لوله های دودکش باید در تمام مسیر هم اندازه و برابر با دهنه دود کش وسیله گازسوز باشد.

10. دودکش ها باید از جنس ورق های فلزی ضد زنگ و گالوانیزه باشد، از لوله های قابل انعطاف خرطومی یا آکاردئوی استفاده نکنید.

11. در هنگام ساخت و ساز بناهای جدید در اطراف ساختمان از دودکش های خود مراقبت نمایید، ممکن است شکسته شده یا مصالح ساختمانی داخل آن ریخته و مسدود شود.

12. هرگز خروجی دودکش وسایل گاز سوز، هود و هواکش آشپزخانه را در یک کانال مشترک قرار ندهید.

13. اگر لوله دودکش مسیر افقی داشت، باید حداقل 3 برابر آن و در انتها طول عمودی داشته باشد زیرا دودکش به صورت افقی مکش ندارد.

14. هنگامی که وسیله گازسوز  روشن است نباید قسمت بالای دودکش سرد باشد، با انگشت خود امتحان کنید اگر مسدرد بود گرفتگی دارد یا هوای تازه به داخل ساختمان وارد نمی شود.

15. مسدود کردن درب و پنجره ها و بستن کامل روزنه ها برای خارج نشدن گرما در ساختمان هایی توصیه می شود که وسایل گازسوز در فضاهای محدود ساختمان نیاز به هوای تازه و اکسیژن برای سوخت کامل گاز دارد. اگر هوای تازه وارد نشود سوخت ناقص شده و گاز سمی منواکسید کربن تولید می شود که بسیار خطرناک است.

16. فضای اتاق خواب برای نصب بخاری به شرط وجود مسیر هوای تازه حداقل 12 مترمربع است.

17. رنگ شعله گاز در وسایل گاز سوز مهم است اگر سوخت کامل و صحیح باشد رنگ آن آبی خواهد بود.

18. اجاق گاز نباید  در معرض وزش باد پنجره ها، زیرپرده ها، نزدیک و مقابل دریچه کولر نصب شود.

19. شلنگ رابط اجاق گاز نباید نزدیک به حرارت شعله ها باشد.

20. برای سوخت سالم و کاهش هر مترمکعب گاز نیاز به 15 متر مکعب هوای تازه می باشد. بنابراین در اتاق های خواب و به ویژه کوچک حتما باید قسمتی از پایین درب باز بوده یا شبکه ای باشند تا هوای لازم برای سوخت بخاری وارد شود.

21. بخاری های بدون دودکش را نباید در فضای بسته ساختمان مسکونی خصوصا اتاق خواب استفاده کرد. این نوع بخاری ها برای فضهای بزرگ و پر رفت و آمد و بدون درب ساخته شده اند.

22. هرگز از اجاق گاز و پلوپز برای گرم کردن فضای آشپزخانه و ساختمان استفاده نکنید، زیرا گازهای حاصل از احتراق که حجم وسیع دارد به سرعت در فضای ساختمان منتشر و به گاز سمی منواکسید کربن تبدیل شده موجب مسمومیت و گاز زدگی خواهد شد.

23. با نصب درپوش روی شیرهای مصرف گاز بلا استفاده از خطر نشت گاز و انفجار و آتش سوزی جلوگیری نمایید.

24. توصیه می شود اجاق گازی انتخاب کنید که مجهز به ترموکوپل و پیلوت باشد، برای روشن کردن وسایل گاز سوز با کبریت، اول کبریت را روشن کرده سپس شیر گاز را باز کنید.

25. هنگام انتخاب و خرید وسایل گاز سوز به استاندارد بودن آن و داشتن تجهیزات از جمله ترموکوپل و سنسورهای هشدار دهنده ایمنی توجه داشته باشید.

26. هرگز شیلنگ گاز متصل به شیر و وسایل گاز سوز را بدون بست مناسب و استاندارد استفاده نکنید. بستن سیم مفتولی به عنوان بستن سیم مفتولی به عنوان  بست موجب بریدگی شلنگ و نشت گاز خواهد شد.

27. درصورت استشمام بوی گاز در ساختمان اگر فضا تاریک است، هرگز پراغ روشن نکرده یا کبریت و فندگ نزنید زیرا بلافاصله انفجار و آتش سوزی می شود.

28. هرگز برای آزمایش عدم نشتی از شعله کبریت استفاده نکنید برای این کار، مقداری مایع ظرفشویی در یک ظرف آب ریخته، به وسیله اسفنج یا ابری روی محل اتصال بکشید اگر حباب ایجاد شد نشتی دارد فورا شیر مصرف را ببندید و رفع نشتی کنید.

29. هر وسیله گاز سوز باید از یک انشعاب منحصر به خود و یا یک شیر قطع کننده تغذیه شود و شیر آن باید در دسترس باشد تا هنگام نیاز بلافاصله بسته شود.

30. هرگز  از وسایلی که برای سوخت غیر گازساخته شده مانند بخاری های نفتی با دستکاری در آن تبدیل به گاز سوز شده و فروخته می شود، استفاده نکنید.

31. شلنگ ها باید از نوع فشار قوی، جنس مرغوب و قطر دهانه آن متناسب با اتصالات باشد. بست ها نباید از نوع سیم و مفتولی باشد، طول شلنگ نباید از یک متر و بیست سانتیمتر بیشتر باشد.

32.هرگاه منزل یا آپارتمانی را خریداری یا اجاره نمودید قبل از سکونت در آن ، با در نظر داشتن نکات ایمنی مصرف گاز طبیعی و با استفاده از کارشناسان مربوطه مطمئن  شوید سیستم لوله کشی گاز،دودکش ها و سایر سیستم ها مجاز و استاندارد بوده بدون خطر هستند.

33. در صورت ترک منزل برای مدت طولانی(مسافرت) ابتدا شیرهای مصرف کننده و سپس شیر اصلی گاز ساختمان یا آپارتمان خود را ببندید. این اقدام موجب جلوگیری از هرگونه حادثه مرتبط با گاز یا وسعت خسارات می شود.

34. چنانچه علمک شما در کوچه باریک است یا مکان برخورد عابرین با دماغه رگلاتور وجود دارد بهتر است یک نوار شبرنگ قرمز رنگ اطراف دماغه و رگلاتور بچسبانید.

35. اگر قصد دارید بجای شومینه ساختمان از بخاری برای گرمایش استفاده کنید، دقت نمائید هرگز دودکش بخاری را که قطر آن کم است در مسیر دودکش شومینه که قطر زیاد دارد رها نکنید. برای این کار از افراد متخصص استفاده و اصول ایمنی را مد نظر داشته باشید.

36. شبکه های زیرزمینی گاز در خیابان و کوچه ها با فشار60 پوند و بیشتر، از حساسیت ویژه برخوردار است، در عملیات حفاری چنانچه دقت لازم به عمل نیاید ممکن است با آسیب به این شبکه ها، نشت گاز و انفجار و آتش سوزی رخ دهد.

37. در کیوسک های اطلاعات و اتاق های کوچک حراست ساختمان های اداری و مجتمع های مسکونی از نصب بخاری خودداری نمائید، زیرا هوای کافی برای سوخت وجود ندارد و خطر آفرین است. این اتاقک ها را به وسیله هیتر برقی یا انتقال هوای گرم از بیرون به طور مستقیم یا توسط رادیاتور گرم نمایید.

38. در فضاهای عمومی و خاص مانند کلاس های مدارس ، مهدکودک ها، دفاتر کار، بایگانی ها و خوابگاه ها حتی الامکان از نصب وسایل گاز سوز گرمایشی با شعله باز(انواع بخاری و پکیج ها) خودداری نمائید. در موارد خاص و ضروری باید در هوای مورد نیاز آن ها از فضاهی خارج ساختمان تامین شود و پیش بینی های لازم برای جلوگیری از برخورد با آن و آتش س.زی به عمل آید.

 

 

توصیه ها در مصرف گاز طبیعی:

1.دودکش باید با قطر مناسب-بصورت عمودی- دریک راستا وقطعات آن کاملا متصل بهم باشد- هر وسیله گازسوز باید یک دودکش مجزا و منحصر به خود داشته باشدو حداقل یک متر از کف پشت بام بالا و اطراف آن یک متر باز باشد، کلاهک دودکش باید از نوعH  باشد.

2. از قرار دادن خروجی دودکش به صورت افقی داخل راهروها، حیاط خلوت های مسقف، زیر سقف و بالکن، کنار کولر، پنجره ، هواکش و فضاهای بسته ساختمان خودداری نمائید.

3. قبل از استفاده از بخاری و آبگرمکن  به 3 روش از بازبودن مسیر دودکش آن مطمئن شوید:1-شعله ای در مقابل آن قرار داده چنانچه به طرف داخل دهانه کشیده شد، مسیر آن باز و سالم است.2.وزنه و طنابی داخل آن حرکت داده.3.نورچراغی را از یک طرف در طرف دیگر مشاهده نمایید. همیشه مراقبت نمایید که مسیر دود کش با لانه پرندگان مسدود نشده باشد.

4. اگر لوله دودکش مسیر افقی داشت باید حداقل برابر آن  و در انتها طول عمودی داشته باشد.

5.هنگامی که وسیله گازسوز روشن است نباید قسمت بالای دودکش سرد باشد یا انگشت امتحان کنیداگر سرد بود گرفتگی دارد یا هوای تازه به داخل ساختمان وارد نمی شود لذا خطر درکمین است باید فورا اقدام نمود.

6. قطر لوله های دودکش باید در تمام مسیر هم اندازه و برابر با دهانه دودکش وسیله گاز سوز باشد، این اندازه در آبگرمکن های دیواری حداقل 15 سانتیمتر است. هیچ گاه با استفاده از تبدیل، قطر آنرا کاهش ندهید زیرا مکش ناقص شده ، گاز سمی وارد فضای مسکونی می شود.

7. دقت کنید دودکش وسایل گازسوز، هود و هواکش آشپزخانه را دریک کانال مشترک قرار دهید.

9. در هنگام ساخت و ساز بناهای جدید در اطراف ساختمان از دودکش های خود مراقبت نمایید، ممکن است شکسته شده یا مصالح ساختمانی داخل آن ریخته و مسدود شود.

10. در ابتدای فصل سرما کلیه دودکش ها، بخاری ها و سایر وسایل گازسوز را مطابق دستورالعمل های ایمنی کنترل کرده از سلامت آنها به ویژه بازبودن مسیر دودکش ها و کلاهک روی آن مطمئن شوید.

11. آبگرمکن دیواری وسیله  ای است که به راحتی نصب و استفاده می شود اما پرحادثه ترین وسایل گازسوز است. آبگرمکن دیواری نباید در فضای کمتر از 60مترمربع نصب گردد، قطر دودکش آن حداقل 15 سانتیمتر باشد و هوای کافی برای سوخت کامل آن تامین شود.

12. اگرچه مسدود کردن  درب و پنجره ها و بستن کامل روزنه ها برای خارج نشدن گرما توصیه می شود ولی در فضاهای محدود نیازبه ورود هوای تازه و اکسیژن  برای سوخت  کامل گاز می باشد، اگر هوای تازه تامین نشود سوخت ناقص شده و گاز سمی منواکسید کربن تولید می شود که بسیار خطرناک است.

13. بخاری باید در اتاق های کمتر از 12 مترمربع نصب نشود، لوله های دودکش آن به طور محکم و بدون روزنه از پشت بخاری تا دریچه  دیوار قرار گیرد، پایه های بخاری نباید بدون کفشک لاستیکی روی سطوح سنگ و سرامیکی قرار گیرد زیرا به راحتی جابجا شده و ایجاد خطر می کند.

14. اگر رنگ شعله بخاری شما به جای آبی، زرد یا قرمز بود نشانه کمبود هوای تازه در ساختمان است و خطر سنگین جانی دارد فورا اقدام نمایید.

15. اجاق گاز نباید در معرض وزش باد پنجره ها و زیرپرده ها نصب شود،شلنگ رابط گاز اجاق گاز نباید نزدیک به حرارت شعله ها باشد و به طور مرتب آزمایش عدم نشتی شود.

16. در اتاق های خواب و به ویژه کوچک حتما باید قسمتی از پایین درب، شبکه ای باشد یا کاملا بسته نشود ت هوای لازم برای سوخت بخاری وارد شود.

17.بخاری های بدون دودکش را نباید در فضای بسته ساختمان خصوصا اتاق خواب استفاده کرد.

18. هرگز از اجاق گاز و پلوپز برای گرم کردن فضای آشپزخانه و ساختمان استفاده نکنید زیرا خطر تولید گاز سمی منواکسید کربن و گازگرفتگی دارد.

19. با نصب درپوش روی شیرهای گاز بلا استفاده از خطر نشت گاز جلوگیری نمائید.

20. در کیوسک های اطلاعات و اتاق های کوچک حراست ساختمان های اداری و مجتمع های مسکونی از نصب بخاری خودداری نمایید.

21. در فضاهای عمومی و خاص مانند کلاس های مدارس، مهدکودک ها، دفاتر کار، بایگانی ها و خوابگاه ها، نصب وسایل گازسوز گرمایشی(انواع بخاری ها و پکیج ها) ممنوع است مگر در مواردی  خاص که باید هوای مورد نیاز آن ها از فضای خارج ساختمان تامین شود.

22. برای روشن کردن وسایل گازسوز با کبریت، اول کبریت را روشن کرده سپس شیرگاز را باز کنید.

23. هنگام انتخاب و خرید وسایل گازسوز به استاندارد بودن آن و داشتن تجهیزات از جمله ترموکوپل و سنسورهای هشدار دهنده ایمنی توجه داشته باشید.

24. در صورت استشمام بوی گاز در ساختمان فورا شیر اصلی گاز را بسته، کلید کنتور برق را در خارج از محل تجمع گاز خاموش، افراد را به خارج ساختمان منتقل و پنجره ها را باز کرده با پارچه  خیس گاز را بیرون بزنید.

25. هرگز شلنگ گاز متصل به شیر و وسایل گاز سوز را بدون بست مناسب استفاده نکنید.

26. پس از محکم کردن پست روی شلنگ با قرار دادن مقداری کف صابون روی آن از عدم نشتی گاز مطمئن شوید، هرگز برای این کار از شعله کبریت استفاده نکنید.

27.هر وسیله گازسوز باید از یک انشعاب منحصر به خود و با یک شیر قطع کننده تغذیه شود و شیر آن در دسترس باشد تا هنگام نیاز بلافاصله بسته شود.

28. هرگز از وسایلی که برای سوخت غیر گاز ساخته شده و با دستکاری در آن تبدیل به گاز سوز شده به ویژه بخاری نفتی به گازی استفاده نکنید، علاوه بر مصرف زیاد کاملا خطرناک است.

29. در صورت بروز هر نوع آتش سوزی در ساختمان فورا شیر اصلی گاز بعد از کنتور را ببندید و ضمن تماس با سازمان اتش نشانی به 194 امداد گاز اطلاع دهید.

30. شلنگ و لوله های رابط شیرگاز و وسایل گاز سوز و بست های آن بسیار مهم است و اغلب نشت گاز از این قسمت می باشد، لوله ها باید از نوع فشار قوی، جنس مرغوب و قطر دهانه آن متناسب با اتصالات باشد، بست ها نباید از نوع سیم و مفتولی باشد، طول شلنگ نباید از یک متر و بیست سانتیمتر بیشتر باشد. هنگام نصب وسایل گازسوز و یا جابجایی آن و هرچند وقت یکبار باید دو سر شلنگ و اتصالات را با کف صابون آزمایش کرد تا نشتی نداشته باشد.

31. تغییر و تبدیل در لوله کشی ساختمان هایی که قبلا انجام شده مانند اضافه کردن طبقات ساختمان، تبدیل زیرزمین یا انبارک ها به فضای مسکونی منشاء بسیاری از حوادث جانی بوده و غیرقانونی است، در موارد لزوم از سازمان نظام مهندسی برای رعایت اصول ایمنی استفاده و به شرکت گاز اطلاع دهید.

32. هرگاه منزل یا آپارتمانی را خریداری یا اجاره نمودید قبل از سکونت در آن، با در نظر داشتن نکات ایمنی مصرف گاز طبیعی و با استفاده از کارشناسان مربوطه مطمئن شوید سیستم لوله کشی گاز، دودکش ها و سایر سیستم ها مطلق استاندارد بوده بدون خطر هستند.

33.همیشه تلفن های 194 امداد گاز،115 اورژانس و 125 آتش نشانی را در دسترس و بخاطر داشته باشید و در صورت هرگونه حادثه اعم از گاززدگی یا انفجار و آتش سوزی برای امداد و استفاده از بیمه حوادث فورا با 194 امداد گاز تماس بگیرید.

34. چنانچه اشکالی در دریافت گاز شما به وجود آمد و یا نشت گاز از رگلاتور و کنتور مشاهده کردید بلافاصله با 194 امداد گاز تماس بگیرید.

35. رگلاتور گاز روی علمک ساختمان شما مجهز به سیستم ایمنی است تا در صورت ایجاد اشکال جریان گاز را قطع کند هرگز آن را دستکاری نکنید، در صورت نیاز به 194 امداد گاز اطلاع دهید.

36. کلیه مشترکین خانگی گاز طبیعی با حق بیمه ای که از طریق قبض گاز پرداخت می کنند در مقابل حوادث جانی و مالی تحت پوشش بیمه غرامت و خسارت قرار گرفته اند، لذا در صورت مواجه شدن با حادثه بلافاصله به 194 امداد گاز اطلاع داده و گواهی خسارت و علت وقوع حادثه را از سازمان آتش نشانی دریافت و به اداره گاز محل خود مراجعه نمائید.

 


2407
مطالب مرتبطلطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.