شهرداری خوانسار

 

مقام معظم رهبری: شهرداری به عنوان سازمانی که سروکارش با مردم است باید روح خدمتگزاری و اخلاص را بیشتر از جاهای دیگر داشته باشد.  شهرداری در سه سطح با مردم در ارتباط هست. سطح اول خدمات به مردم، سطح دوم حفظ و توسعه فضای سبز و سوم در سطح فرهنگ. جدای از این سطوح شهرداری باید به سه مؤلفه در سازمان خود توجه لازم بکند. اول مبارزه با فساد در سیستم شهرداری و بافت مدیران شهری، دوم ارتقاء سطح علمی اداره شهر و سوم همکاری با سایر دستگاه‌ها. در متن زیر مجموعه‌ای از وظایف شهرداری‌ها در اختیار کاربران ارجمند قرار می‌گیرد.

 

خبرنگاران پیشگامان تحول فرهنگ شهروندی

خبرنگاران پیشگامان تحول فرهنگ شهروندی

8:39 1398/5/20

محسن اسحاقی درجمع خبرنگاران باگرامیداشت یاد شهیدخبرنگارمحمودصارمی وباتبریک فرارسیدن١٧مردادروزخبرنگار،اظهارکرد: خبرنگاران درخواست‌های مردم و مسئولان از یکدیگر را مطرح می‌کنند.محسن اسحاقی درجمع خبرنگاران باگرامیداشت یاد شهیدخبرنگارمحمودصارمی وباتبریک فرارسیدن١٧مردادروزخبرنگار،اظهارکرد: خبرنگاران درخواست‌های مردم و مسئولان از یکدیگر را مطرح می‌کنند.

وی با بیان اینکه با تغییر نحوه اطلاع‌رسانی شاهد افزایش مراجعات مردمی به فضای مجازی وسایت‌های خبری هستیم،تأکید کرد:مردم به دنبال کسب اخبار ازمنابع خبری مطمئن هستند،بنابراین لازم است خبرنگاران همواره برای جلب اعتماد عمومی تلاش کنند.

شهردارخوانساربابیان اینکه خبرنگاران اسوه امانت‌داری،مسئولیت‌پذیری،تعهدودلسوزی هستند،تصریح کرد:گاهی طرح یک سئوال ازیک دستگاه و انتشار پاسخ آن بسیاری ازمشکلات وسوءتفاهم‌هارابرطرف می‌کند.

اسحاقی بابیان اینکه اخبارکذب بازتاب منفی درجامعه به همراه دارد،گفت:خبرنگاران به عنوان وجدان بیدارجامعه به دنبال توسعه عدالت‌محوری درجامعه هستند،آنان بازوان مسئولان و حامی حقوق مردم هستند.

وی با بیان اینکه خبرنگاران پیشگامان ایجادتحول درفرهنگ شهروندی و تبیین نقش قانون در مناسبات شهری هستند،گفت: اصحاب خبر و رسانه تصویرگر دوران خود هستندوسلامت فرهنگی وفکری هرکشوری مرهون تلاش شبانه‌روزی آنان است.

باید از ظرفیت خبرنگاران صادق و آگاه استفاده شود

هوشنگ صانعی، رییس شورای اسلامی شهرستان خوانسار نیز اظهار کرد: خبرنگاری شغلی حساس است، انتشار هر خبر سیاسی اجتماعی و فرهنگی اثرات گسترده‌ای در مناسبات اجتماعی بر جا می‌گذارد.

وی با بیان اینکه باید از ظرفیت خبرنگاران صادق و آگاه در پیشرفت شهرستان بهره گرفته شود، افزود: کارخبرنگاری وقت و زمان نمی‌شناسد، خبرنگاران همچون گروه‌های امدادگر شبانه‌روز به دنبال جمع‌آوری اخبار و اطلاعات و افزایش آگاهی مردم هستند.

در ادامه جلسه خبرنگاران سوالات خود را مطرح و شهردار واعضای شورای محترم به پاسخ پرداختند.

خبرنگار فارس سرکار خانم فصاحت

1-در خصوص مبلغ بودجه سال 97 و 98 توضیح فرمایید ؟

2-اقدامات شهرداری خوانسار در خصوص ایجاد زیر ساخت های گردشگری چیست؟

3-میزان جمع آوری زباله و تفکیک زباله به چه صورت می باشد ؟

4-در خصوص مشکل تاکسی های برون شهری چه اقدامی صورت گرفته است ؟

5-راهکار شهرداری برای پایین آوردن قیمت زمین چیست؟

مهندس اسحاقی شهردار خوانسار در پاسخ به خبرنگار فارس اعلام نمود : تفریغ بودجه سال 97  000/000/300/17 تومان می باشد. که بیش از 60 % عمرانی و نزدیک به 40 % هزینه های جاری می باشد.

اسحاقی گفت : بودجه سال 98 : 000/000/000/15 به تصویب شورای اسلامی شهر رسیده است که حدود 55% عمرانی و 45% هزینه های جاری می باشد.

مهندس اسحاقی در خصوص زیر ساخت های گردشگری اعلام کرد که معمولا ساخت هایی شامل هتل ها ، مهمانسرا و اقامتگاههای بوم گردی و دهکده گردشگری یکی از زیر ساخت های گردشگری می باشد که بحمدالله شهر خوانسار دارای این پتانسل ها می باشد وی اعلام کرد شهرداری خوانسار از سه سال پیش اقدام به احداث پارک عسل و همچنین توسعه فضای سبز و جنگل کاری تپه های مشرف به پارک عسل بالغ بر 65 هکتار نموده است. وی در ادامه افزود در صدد ایجاد یک پارک در منطقه شمالی شهر (محله باباسلطان) تقریبا به وسعت پارک عسل می باشیم که در حال توافق و تملک زمین های آن هستیم

شهردار خوانسار در خصوص جمع آوری زباله اعلام کرد که در روزانه 15 الی 20 تن جمع آوری زباله انجام می شود که محل فعلی دفن زباله در صفادشت می باشد و تفکیک زباله هم از مبداء توسط خانواده ها و همچنین در محل دفن زباله صورت می پذیرد.

مهندس اسحاقی اعلام کرد کارخانه بازیافت که بین شهرهای خوانسار – گلپایگان – گوگد – گلشهر و شرکت تعاونی روستایی در حال احداث می باشد در سفری که معاون محترم عمرانی وزیر کشور و ریاست سازمان شهرداریها و دهیاریها جناب آقای دکتر جمالی نژاد به منطقه داشتند و بنا بر قول ایشان اعتبار لازم از طریق وام به کارخانه جهت راه اندازی آن اختصاص یابد و پیش بینی شده است در صورتی که تمام کارها طبق زمان بندی صورت پذیرد در دهه فجر شاهد افتتاح آن باشیم .

مهندس اسحاقی اعلام نمود شهرداری خوانسار از کارخانه بازیافت 20 درصد و شرکت تعاونی دهیاری های خوانسار 5 درصد و در مجموع شهرستان خوانسار 25 درصد سهامدار کارخانه می باشد.

شهردار خوانسار در خصوص مشکل تاکسی های برون شهری افزود : با توجه به مصوبه شورای ترافیک و جابه جایی تاکسی های برون شهری ، تاکسی های مسیر گلپایگان به باباسلطان و تاکسی های مسیر داران به میدان عسل انتقال داده شد که مبلغ 000/000/500 ریال به خرید و نصب سایه بان در هر دو مکان اختصاص داده شده است.

مهندس اسحاقی از عوامل افزایش قیمت زمین عرضه با تقاضای متناسب نمی باشد ، لذا جهت کاهش قیمت زمین در اختیار قرار دادن املاک دولتی با کاربری مسکونی به افراد واجد شرایط می باشد و این امر تا حدودی می تواند قیمت ملک را کاهش دهد.

خوانسار نیوز جناب آقای خسرو دهاقین

1-منابع درآمدی بودجه 98 چگونه می باشد؟

2-منابع پایدار جهت شهرداری چیست؟

3-در راستای اجرای ماده 84 قانون شوراها و گزارش عملکرد شورای شهر و شهرداری تاکنون چه اقدامی صورت گرفته است ؟

مهندس اسحاقی در خصوص منابع درآمد بودجه اعلام کرد برخی افراد دارای این ذهنیت می باشند که درآمد اصلی شهرداری از درآمد کمیسیون ماده 100 می باشد که با توجه به گزارش اعلام شده درآمد کمیسیون ماده صد در مقابل با درآمد کلی شهر بسیار کم می باشد . به امید روزی که مبالغ دریافتی از کمیسیون ماده صد به صفر رسیده و شاهد هیچ تخلفی در شهر نباشیم.

مهندس اسحاقی در ادامه افزود : از بودجه 000/000/000/15 تومان مصوب شورای محترم در سال 98 مبالغ 000/000/200/1 تومان مربوط به جرائم کمیسیون ماده 100 و حدود 000/000/500/2 تومان مربوط به پروانه ساختمانی و سایر مبالغ از ارزش افزوده ، فروش ملک ، عوارض و ... سایر منابع درآمدی شهرداری می باشد. که هر 6 ماه یکبار در جراید کثیرالانتشار اعلام که در صورت نیاز مجددا در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

در خصوص منابع پایدار آقای صانعی عضو شورای اسلامی شهر اعلام نمود برنامه ریزی جهت احداث بازارچه های پارک عسل و پارک سرچشمه ، اخذ مجوز معدن سنگ لاشه و احداث مجتمع اقامتی و پارکینگ پارک سرچشمه صورت گرفته است.

مهندس اسحاقی شهردار خوانسار نیز کسب درآمد و تولید برق خورشیدی به عنوان درآمد پاک و انرژی پاک با توجه به گردشگری بودن شهر و حفظ محیط زیست را به عنوان منابع درآمد پایدار برشمردند که با توجه به نوسان قیمت ارز از سال گذشته مانع احداث این منبع درآمد جهت شهرداری شده است.

در راستا اجرای ماده 84 آقای صانعی عضو شورای اسلامی شهر افزود : در روزنامه نسل فردا گزارش تفریغ بودجه انعکاس داده شده است و جلسات علنی شورا نیز برای حضور اصحاب رسانه باز می باشد. تاکنون از ابتدای شورای پنجم 300 جلسه برگزار شده است . همچنین حضور مستمر در مساجد در ماه رمضان و به صورت دوره ای از دیگر اقدامات شورای اسلامی شهر می باشد.

خبرنگار ایرنا جناب آقای حسینعلی مهدی         

در خصوص افزایش قیمت زمین در خوانسار رویکرد شهرداری و شورای اسلامی شهر چگونه است و اقداماتی که در این خصوص صورت گرفته را مطرح کنید

آقای صانعی عضو شورای شهر : قیمت زمین که توسط شهرداری به مزایده گذاشته می شود توسط کارشناس رسمی دادگستری قیمت گذاری می گردد و شهرداری و شورا در تعیین قیمت نقشی ندارند همچنین پیشنهاد گردیده تا نسبت به توسعه ضلع غربی و شرقی به سرانه مسکونی توسط اداره راه و شهرسازی در طرح تفضیلی صورت گیرد .

آقای صانعی اعلام کرد شهرداری و شورای اسلامی شهر زمینی در اختیار ندارند که بتوانند به نرخ دولتی در اختیار مردم قرار دهند که باعث کاهش قیمت زمین شود.و متولی این امور اداره راه و شهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی می باشد.

مهندس اسحاقی شهردار : افزایش قیمت زمین به ضرر و زیان شهرداری می باشد چون شهرداری با توجه به بازگشایی معابر و آزاد سازی ها نسبت به خرید ملک اقدام می نماید برای همین زیان بیشتری متحمل می گردد و اراضی که برای تعدیل قیمت ها مد نظر می باشد در اختیار راه و شهرسازی و بنیاد مسکن می باشد و شهرداری و شورای اسلامی شهر بیشتر بحث سیاست گذاری و ارائه بسته های حمایتی را جهت ساخت و ساز می تواند انجام دهند.

خوسارهاما جناب آقای هادی افسر ولایی

ضمن تقدیر و تشکر از احداث پارک عسل چرا توسعه پارک سرچشمه کمتر مورد توجه قرار گرفته است؟

در خصوص احداث پارکینگ در شهر چه اقداماتی صورت گرفته است ؟

مهندس اسحاقی شهردار خوانسار در این خصوص اعلام نمود : سرچشمه پارک ملی و افتخار خوانساریها می باشد و این گونه نیست که برنامه ریزی و توسعه پارک سرچشمه رها شده باشد

توسعه پارک سرچشمه در یک سال گذشته در قسمت های بالایی و سمت هواشناسی ، ایجاد پارکینک و سرویس بهداشتی – سنگ فرش قسمت های مختلف پارک – ایجاد آبنما – نرده گذاری و حفاظ حوض ها و سایر قسمت ها از جمله اقدامات توسعه پارک می باشد .

مهندس اسحاقی اعلام نمود : اخذ عوارض ورودی پارک می تواند کمک به پلیس راهور و کمک جهت آرامش فضای پارک باشد.

شهردار خوانسار اعلام کرد که اگر آموزش و پرورش همکاری و تعامل درآزادسازی منازل مسکونی سازمانی و خانه معلم نماید (با توجه به طرح پیشنهادی ) نسبت به ایجاد پارکینگ و مجتمع اقامتی اقدام خواهد شد.

مهندس اسحاقی شهردار خوانسار در خصوص پارکینگ بیان نمود : پارکینگ جنب پاساژ خاتم الانبیاء که در حال حاضر فعال و با مالکین زمین کنار مدرسه بنت الهدی نیز توافق شده و در آینده نزدیک بهره برداری خواهد شد.

خبر نگار صدا و سیما جناب آقای محمد صدیقیان

در خصوص کنارگذر شرقی - پارک محلات پایین شهر - میدان پل نو - انتقال پمپ بنزین از وسط شهر - پارک سنگ شیر - پارک امین - گویش خوانساری – طولانی بودن پروژه ها – خاموش بودن روشنایی- انتخابات شورای شهر ترمینال اقدامات صورت گرفته را بیان نمایید.

مهندس اسحاقی شهردار خوانسار : در خصوص گنار گذر خوانسار (جاده سلامت شرقی) در حدود 6 کیلومتر می باشد که 3 کیلومتر ابتدایی ان کوه بری و آماده زیرسازی می باشد که تا حدود کیلومتر یک آن طی هفته آینده آسفالت می شود.

در مورد پارک مرغ (سنگ شیر) با توجه به اینکه خسارتی متوجه باغداران و کشاورزان آن منطقه نشود و مقدار زمین شهرداری در آن محدوده به متراژ بسیار جزئی می باشد.پیشنهاد گردیده تا این قسمت با تصویب شورای محترم به صورت قبل خود بازگردد.

شهردار خوانسار درخصوص روشنایی پارک امین اعلام کرد که به زودی روشنایی پارک در دستور کار قرار خواهد گرفت

مهندس اسحاقی در خصوص انتقال و جابه جایی پمپ های گازوئیل پمپ بنزین داخل شهر اعلام نمود که این مورد تنها مربوط به شهرداری نیست و باید فرمانداری و سایر ادارات نیز جهت جابه جایی آن همکاری نماید.

در مورد گویش خوانساری و پیگیری ثبت ملی گویش خوانساری در تاریخ 2 اسفند همایش گویش خوانساری توسط شهرداری انجام شد که بعد از آن با توجه به مصوبه شورای فرهنگ عمومی در تاریخ 21/12/97 مقرر شد شهرداری در خصوص روز خوانسار و گویش خوانساری متولی و برگزار کننده این دو مراسم نباشد.

مهندس اسحاقی کمبود درآمد ، آزادسازی املاک دولتی ، املاک موقوفه ، املاک شخصی ، جابه جایی تاسیسات زیربنایی مانند آب ، برق ، گاز و فاضلاب و همچنین توافق با ارگان های دولتی را در سطح شهر را از موانع طولانی شدن پروژه ها برشمرد.

مهندس اسحاقی در خصوص خاموش بودن روشنایی ترمینال افزود : مسئولیت روشنایی ترمینال به عهده شرکت های مسافربری می باشد ولی با این وجود پیگیری های لازم با اداره برق در این خصوص صورت گرفته تا مشکل مرتفع گردد.

آقای صانعی عضو شورای اسلامی شهر در خصوص انتخابات هیئت رئیسه شوراها افزود : انتخابات باید در تاریخ 16/5/98 صورت       می پذیرفت که با توجه به تشرف آقای محمد تقی اورعی به سفر حج در تاریخ 8/5/98 انتخابات به شرح زیر صورت پذیرفت :

شورای شهر :   رئیس آقای هوشنگ صانعی      نائب رئیس : خانم کتایون نادری        خزانه دار و منشی : آقای محمود اورعی

شورای شهرستان: رئیس آقای محمد تقی اورعی     نائب رئیس : آقای محمود اورعی     خزانه دار و منشی : آقای حسین حاجعلی

 

 

 

 

پروژه ها:

مهندس اسحاقی در خصوص پروژهای در حال اجرای شهرداری توضیحات زیر را بیان نمود

عمرانی :

1-احداث دیوار مسیل آب حاجت به طول 350 متر و 1200 مترمکعب سنگ کاری به مبلغ 000/000/000/3 ریال (سیصد میلیون تومان)

2- سنگ فرش پارک عسل به متراژ 6300 متر و مبلغ 000/000/000/6 ریال (ششصد میلیون تومان)

3 – میدان جوان که با توجه به مصوبه شورای ترافیک احداث و مبلغ 000/000/000/2 ریال (دویست میلیون تومان)

4- میدان پل نو که جهت آزادسازی و اجرا در یک سال گذشته بیش از 000/000/000/150 ریال (یک میلیارد و پانصد میلیون تومان) هزینه شده است .

5-احداث بلوار و میدان ورودی شهر از سمت بویین میاندشت به طول 1500 متر و مبلغ 000/000/000/40 ریال (چهار میلیارد تومان)

6- ترمیم ترانشه آسفالت به جهت کمک و انجام پروژه فاضلاب شهری به مبلغ 000/000/000/100 ریال (ده میلیارد تومان) که از یکسال گذشته مبلغ حدود 000/000/000/25 ریال (دومیلیارد و پانصد میلیون تومان) تا کنون هزینه شده است

7-زیر سازی و آسفالت کنارگذر شرقی به مبلغ 000/000/000/25 ریال (دو میلیارد و پانصد میلیون تومان) میزان قرار داد امسال با پیمانکار می باشد

فضای سبز

1-تولید گل های فصلی مورد نیاز شهرداری در سه گلخانه و تولید 000/50 گلدان به مبلغ 000/000/000/1ریال (یکصد میلیون تومان)

2- اجرای عملیات لوله گذاری آبیاری تحت فشار به طول 000/5 متر و هزینه 000/000/000/5 ریال (پانصد میلیون تومان)

3- کاشت 2000 اصله درخت به مبلغ 000/000/000/1 ریال (یکصد میلیون تومان)

4- پلاک کوبی و شناسنامه دار کردن الکترونیکی درختان به مبلغ 000/000/350 ریال (سی و پنج میلیون تومان)

زیبا سازی

1- تجهیز و بهسازی7 پارک محلی در محلات مختلف شهر به مبلغ 000/000/000/3 ريال (سیصد میلیون تومان)

2- تکمیل روشنایی پارک عسل و پارک سرچشمه و خرید 150 پایه چراغ به مبلغ 000/000/000/1 ريال (یکصد میلیون تومان)

3- زیبا سازی و مبلمان شهری به مبلغ 000/000/000/5 ریال (پانصد میلیون تومان)

 

خرید ماشین آلات

1- خرید یک دستگاه کمپرسی به مبلغ 000/000/800/5 ريال (پانصد و هشتاد میلیون تومان)

2 خرید خودرو پیشرو آتش نشان به مبلغ 000/000/500/2 ريال (دویست و پنجاه میلیون تومان)

حمل و نقل و ترافیک

1- پروژه های حمل و نقل و ترافیک و خرید تجهیزات ترافیکی به مبلغ 000/000/300/2 ريال (دویست و سی میلیون تومان)

2-خط کشی خطوط عابر پیاده 000/000/700/1 ريال (یکصد و هفتاد میلیون تومان)

مهندس اسحاقی در خصوص سایر پروژه ها و سایر پروژه های پیش رو مطالبی را بیان نمود

1 – پروژه های فرهنگی از جمله تجهیز فرهنگسرا ، سایر برنامه های فرهنگی ، برگزاری همایش گویش خوانساری ، 25 دی و سایر همایش ها

2- اکیپ لکه گیری آسفالت از اردیبهشت ماه تاکنون در بیش از 80% روزها فعال بوده است.

3- احداث میدان سنگ شیر

4- احداث پارک بانوان که به زودی گلنگ زده خواهد شد.

5 – احداث پارک باباسلطان که توافق اولیه صورت گرفته و 2 الی 3 هکتار زمین به این امر اختصاص داده شده است که در آینده نزدیک گلنگ زده خواهد شد.

6- خرید زمین به میزان 5/3 هکتار جهت جابه جایی کارگاه های مزاحم

7- مناقصه آسفالت چندین خیابان اصلی شهر به مبلغ 000/000/000/30 ریال (سه میلیارد تومان) که طی ماه آینده انجام خواهد شد.

8- پیگیری طرح تفصیلی شهر خوانسار

شهردار خوانسار از خبرنگاران کمک به فرهنگسازی در خصوص استفاده کمتر از ظروف یکبار مصرف و تفکیک زباله از مبداء و همچنین حفظ محیط زیست و درختان خیابان امام به ویژه در ایام محرم توسط مردم و هیئات مذهبی را خواستار شد.

در پایان این نشست خبری و به مناسبت روز خبرنگار از خبرنگاران حاضر در جلسه تجلیل به عمل آمد.

 

 

 

 

 


192
مطالب مرتبطلطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.